Ilona

Nem:
Becenév:
Cica, Cila, Cili, Ica, Icácska, Icó, Icu, Icuka, Icuska, Ila, Ilácska, Ilca, Ilcsa,Ilcsi, Ilcsike, Ili, Ilike, Ilka, Illa, Lon,
Hivatalos névnapok:
08.18,
Nem hivatalos névnapok:
04.23, 07.21, 07.31, 09.23,
Gyakoriság:
nagyon gyakori
Értékelés:
Eredet:

A görög eredetű Helené névből származik.

Jelentés:

fénylő, fényeske

További információ:

Már az Árpád-korban is ismert és kedvelt női név volt. Népszrűségéhez bizonyára hozzájárult középkori Trója-regény Helénájának és az Árgirus-mese Tündér Szép Ilonájának alakja.

Szent Heléna (330) császárné az egyik védőszentje, aki Nagy Konstantin római császár édesanyja volt. Templomokat emelt a Szentföldön, és kiásatta Jézus Krisztus keresztjét. A keleti egyház Szent Ilonája az Igor-énekből ismert orosz nagyfejedelem édesanyja, aki uralkodása idején sokat tett a kereszténység elterjedéséért. A képzőművészetben császárnői öltözetben, koronával, Krisztus keresztjével és szenvedéseinek eszközeivel ábrázolják.

A Másik védőszentje Magyarországi Boldog Ilona (1220-1270) a XIII. század jelentős személyisége, a Veszprémben letelepedett apácák első magyar származású tagja. Képzőművézeti ábrázolásain fehér szerzetesi ruhában, fekete köpenyben és fátolyban látható, liliommal és stigmákkal.

Az Ilona név a XVi. században vált igen népszerűvé. Egészen a XX. század első feléig ez a népszerűség megmaradt, napjainkban azonban nem tartozik a  divatos nevek közé. A statisztika szerint 2006-ban a magyar nők közül több mint 200.000 fő viselte ezt a nevet.

Az Ilona nevünk  azon kevesek közé tartozik, amelyek a magyar nyelvből más nemzetek névkincsébe is bekerültek. Így például a litván nyelvben megtartotta az Ilona alakot, az angolok helen, helana, az írek Ellen, a franciák Hélène, az oroszok Jelena, a németek Helene, a portugálok és spanyolok Helana formában használják.

Híres emberek:

Facebook oldal


Add to Google
Keresés